2024-01-25 16:00 - 17:30
IPOL 26
Zarządy województw i ich otoczenie polityczne i społeczne
Moderator/rzy:
dr hab. Adam Drosik, prof.
Uniwersytet Opolski
Profesor Uniwersytetu Opolskiego, Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO. Główne pole zainteresowań badawczych koncentruje się wokół problematyki zarządzania kryzysowego na polu public relations. Podejmuje także tematy z zakresu marketingu politycznego, w tym analiz wyborczych.
Panel otwarty
Zarządy województw i ich otoczenie polityczne i społeczne
Referaty:
dr Maciej Onasz
Uniwersytet Łódzki
Model rywalizacji o władzę wykonawczą w Sejmikach Województw od roku 1998
opis
Referat przedstawia wyniki badania rywalizacji o władzę wykonawczą (zarówno w kontekście stanowiska Marszałka jak i udziału w zarządzie województwa) od roku 1998 z wylprzystaniem indeksów siły. Badaniu poddano zmienność w czasie oraz podobieństwa i różnice względem rywalizacji na pozostałych poziomach jednostek samorządu terytorialnego.
dr hab. Tatiana Majcherkiewicz
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej
Wzory tworzenia koalicji regionalnych w latach 1998 - 2023
opis
W referacie przeanalizowana zostanie kompozycja polityczna koalicji regionalnych zawieranych od I do obecnej, VI kadencji. Zakłada się, że od reformy terytorialnej kraju w 1999 roku struktury państwa ewoluują w kierunku systemu wielopoziomowego. W związku z tym główne pytanie referatu brzmi: czy polityka centralna miała / ma wpływ na tworzenie koalicji regionalnych, czy może raczej politycy regionalni byli niezależni w trakcie negocjacji o kształcie koalicji regionalnej, oraz – czy wreszcie możliwe było oddziaływanie w drugą stronę – z regionu w kierunku centrum (znaczenie funkcjonowania koalicji innowacyjnej – PO-PSL). Analizując koalicje regionalne w systemie wielopoziomowym, zwrócona zostanie uwaga na dwa typy koalicji: koalicje przystające oraz koalicje krzyżujące. Uszczegóławiając, od kiedy i w jakim stopniu podejmowane były próby tworzenia koalicji przez te same partie na poziomie centralnym i regionalnym – pojawia się pytanie o pełną lub częściową przystawalność pionową, i – po drugie – czy obserwowalna była przystawalność pozioma – podobieństwo pomiędzy województwami składu partii politycznych tworzących koalicje regionalne. Przechodząc do drugiego kluczowego modelu – koalicji krzyżujących – pytanie badawcze brzmiało, czy możliwe są koalicje regionalne pomiędzy partiami rządowymi i partiami opozycyjnymi na poziomie centralnym, i – jeśli tak – to w jakich konfiguracjach ma to miejsce. Kwestię tę można zilustrować, odwołując się do I kadencji i stawiając pytanie. czy możliwa była współpraca pomiędzy AWS i SLD lub AWS i PSL. Obserwacja koalicji regionalnych sugeruje, że przy zawieraniu tych sojuszy znaczenie ma status partii: wyodrębniono główne partie – rządową i opozycyjną, oraz mniejsze partie, również należące do obu kategorii. W polskim systemie politycznym istniejący poziom wrogości wyklucza współpracę w regionach pomiędzy głównymi partiami na poziomie centralnym, natomiast inne sojusze są niechętnie akceptowane.
dr Joanna Kozierska
Uniwersytet Wrocławski
I kto tu rządzi? Przypadek województwa dolnośląskiego
opis
Referat jest krótkim zarysem zmian w Zarządzie Województwa Dolnośląskiego na przestrzeni lat. Co owe zmiany warunkowało i jak wpływały one na jego stabilność.
dr hab. Kamil Glinka
Uniwersytet Wrocławski
Urban governance w większej skali? W poszukiwaniu uwarunkowań partycypacyjno-deliberacyjnych deficytów na poziomie regionalnym
opis
Referat "dotyka" problematyki uczestnictwa mieszkańców w zorientowanym sektorowo procesie decyzyjnym o regionalnej proweniencji. Celem rozważań jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie o uwarunkowania deficytów urban governance w skali wojewódzkiej. Przegląd wybranych, ale reprezentatywnych przykładów rodzimej praktyki samorządowej połączony z analizą rozwijanych w Europie Zachodniej partycypacyjno-deliberacyjnych form "włączania" tzw. czynnika społecznego w proces decyzyjny pozwoli na przedstawienie wyjaśnień i uchwycenie obiektywnych dysproporcji. Co istotne, posłuży również budowanie "mapy drogowej" postulowanych i, jak wydaje się, możliwych zmian choćby częściowo niwelujących zasygnalizowany deficyt.
dr Kamil Błaszczyński
Uniwersytet Wrocławski
dr hab. Piotr Sula, prof.
Uniwersytet Wrocławski
dr Michał Kuś
Uniwersytet Wrocławski
dr Grzegorz Kozdraś
Uniwersytet Wrocławski
Aktywność obywatelska młodzieży w Polsce - analiza przypadków województw lubuskiego i podkarpackiego
opis
Celem niniejszego studium jest opis oraz wyjaśnienie zakresu i skali aktywności obywatelskiej młodzieży w Polsce. Analiza przeprowadzona została w oparciu o dane z wybranych regionów (porównawcze studium przypadków) - tzn. województw lubuskiego i podkarpackiego. Dotychczasowe badania (np. Messyasz 2015, Krzywosz-Linkiewicz & Zalewska 2015, Marzęcki 2019, Chys 2022) zdają się wskazywać, iż młodzi ludzie w Polsce, szczególnie ci którzy zaczynają swoją polityczną aktywność w postaci głosowania lub partycypacji obywatelskiej, wykazują zasadniczo relatywnie niski poziom zaangażowania oraz zainteresowania tymi kwestiami. Tak zarysowany portret młodzieży stanowi poważne wyzwanie i w odniesieniu do liberalno-demokratycznych standardów, tworzy on dwa archetypy młodych: małej grupy 'apolitycznych aktywistów' oraz dużej grupy 'wyalienowanych indywidualistów'. Tak zarysowane przesłanki zmobilizowały nas do pogłębionego badania aktywności, podzielanych wartości oraz postawy młodych obywateli (wiek 18-19 lat). Wyniki badania ankietowego dla próby 2590 respondentów analizowane są za pomocą narzędzi wnioskowania statystycznego, z użyciem modeli regresji logistycznej do budowania powiązań między zmiennymi. Poza omówieniem wyników i przedstawieniem wniosków z badania zarysowujemy także możliwe przyszłe scenariusze rozwoju sytuacji w tym zakresie.