2024-01-25 14:00 - 15:30

  IPOL 26

Wybory do sejmików województw – podmioty, praktyki i polityczne konsekwencje

Moderator/rzy:

dr hab. Piotr Chrobak, prof.
Uniwersytet Szczeciński

Piotr Chrobak - doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedra Systemów Politycznych i Polityk Publicznych. Zajmuje się analizą preferencji wyborczych w III Rzeczypospolitej oraz analizą systemu politycznego Polski i Rumunii.

Panel otwarty

Wybory do sejmików województw – podmioty, praktyki i polityczne konsekwencje

Referaty:

dr hab. Dariusz Skrzypiński, prof.
Uniwersytet Wrocławski

Wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego, jako mechanizm rekrutacji regionalnych elit politycznych.

opis

Przedmiotem zaprezentowanej analizy będzie zbiór radnych sejmiku dolnosląskiego wybranych w latach 2002-2018. W pierwszej kolejności ukazany zostanie socjodemograficzny obraz badanej grupy. Zostanie on nakreślony na tle zachodzących na regionalnym rynku politycznym zmian struktury rywalizacji i zachowań wyborczych. W drugiej kolejności podejmę próbę przybliżenia wybranych aspektów politycznego wymiaru funkcjonowania badanych radnych, m.in. poziomu reelekcji radnych oraz ich ścieżek kariery politycznej.

dr Ewa Skrabacz
Uniwersytet Opolski

Coraz mniej mniejszości? Poparcie dla Mniejszości Niemieckiej w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego

opis

Mniejszość niemiecka stanowi o specyfice Opolszczyzny. Do tej pory radni wybierani z ramienia Komitetu Wyborczego Mniejszości Niemieckiej wchodzili w koalicje rządzące regionem w każdej kadencji Sejmiku Województwa Opolskiego. Obejmowali też co najmniej funkcję wicemarszałka województwa, a w kwietniu 2002 r. obsadzili stanowisko marszałka (pierwszy raz w powojennej Polsce). Po ostatnich wyborach z 2018 r. Mniejszość Niemiecka stała się podmiotem znacznie słabszym od dominującej w koalicji rządzącej regionem Koalicji Obywatelskiej – dystans dwóch mandatów, który dzielił ją od zwycięzcy w poprzedniej kadencji, tym razem zwiększył się do ośmiu. W referacie zostanie podjęta próba ukazania tendencji w zakresie poparcia dla Mniejszości Niemieckiej w wyborach sejmikowych, a także odpowiedzi na pytania: Czy utrata reprezentacji parlamentarnej po wyborach z 15 października 2023 r. ma związek z tendencjami obserwowanymi na poziomie regionu? Kto zyskuje kosztem MN?

profil photo: Maciej Marmola

dr Maciej Marmola
Uniwersytet Śląski w Katowicach

dr Agata Olszanecka-Marmola
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Pozycja ugrupowań regionalnych w województwie śląskim

opis

Województwo śląskie wyróżnia się na tle innych województw w dwóch aspektach: wieloletnią obecnością w sejmiku ugrupowania regionalnego (Ruch Autonomii Śląska) oraz liczną grupą mieszkańców podkreślających swoją odrębność (w NSP 2011 narodowość śląską zadeklarowało niemal 847 tys., a w NSP 2021 - 596,2 tys. osób). W wystąpieniu ukazana zostanie struktura poparcia formacji regionalnych w poszczególnych subregionach i gminach województwa, a ich wyniki zostaną również odniesione do deklaracji dotyczących tożsamości śląskiej.

mgr Zbigniew Kubalańca
Uniwersytet Opolski

Liderzy list wyborczych w wyborach do sejmików województw w 2018 r.

opis

Referat jest syntetyczną analizą dotyczącą liderów list wyborczych w wyborach do sejmików wojewódzkich w 2018 r. Analiza dotyczy wyboru lidera, uwzględniając kryterium płci, skuteczności pozyskiwania mandatów przez liderów list, stosunku wyniku uzyskiwanego przez liderów w wyniku komitetów. Wokół wskazanych kwestii koncentrują się postawione hipotezy oraz pytania badawcze.

dr Marta Michalczuk-Wlizło
Wydział Politologii I Dziennikarstwa UMCS

dr hab. Malgorzata Podolak
UMCS

Specyfika wyborów do sejmiku w województwie lubelskim w latach 1998-2018