2024-01-25 14:00 - 15:30
IPOL 27
Systemy wyborcze do sejmików województw. Czy potrzebna jest reforma?
Moderator/rzy:
dr hab. Piotr Sula, prof.
Uniwersytet Wrocławski
Panel otwarty
Systemy wyborcze do sejmików województw. Czy potrzebna jest reforma?
Referaty:
prof. dr hab. Robert Alberski
Uniwersytet Wrocławski
System wyborczy do sejmików wojewódzkich - czy konieczne są zmiany?
opis
Obowiązujący od 2002 r. system wyborczy do sejmików wojewódzkich powoduje znaczącą deformację woli wyborców. Wynika to przede wszystkich z podziału na okręgi wyborcze oraz stosowanej formuły wyborczej. Czy po doświadczeniach z ostatnich pięciu elekcji można brać pod uwagę modyfikację systemu wyborczego do sejmików, zmierzającą do zwiększenia reprezentatywności wyborów. W referacie zostaną przedstawione wybrane modyfikacje tego systemu oraz ich prawdopodobne skutki.
dr Wojciech Peszyński
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr hab. Łukasz Tomczak, prof.
Uniwersytet Szczeciński
Między skutecznością a sprawiedliwością. W poszukiwaniu optymalnego wariantu systemu wyborczego do sejmików województw.
opis
Autorzy ustalili wyniki wyborów do sejmików z lat 2002-2018 w pięciu alternatywnych wariantach. Te rezultaty ilościowe zestawili z jakościowymi - kształtami większość w każdym z regionów. To ma służyć znalezieniu odpowiedzi na pytanie: czy któryś z innych wariantów w bardziej optymalny sposób (niż obecny) łaczy ze sobą skuteczność z zasadą sprawiedliwości?.
mgr Dawid Pieniężny
Uniwersytet Wrocławski
mgr Marcin Jankowski
Uniwersytet Wrocławski
Aktualne ograniczenia oraz sposoby zwiększenia poziomu reprezentacyjności wyborów do sejmików województw w Polsce
opis
Problem zakłócenia reprezentacyjności wyborów do sejmików województw w Polsce jest powszechnie zauważalny. W wielu sytuacjach naturalny próg wyborczy znacznie przewyższa próg ustawowy, a wielu obywateli nie posiada swojej reprezentacji w sejmikach, przy jednoczesnej nadreprezentacji największych ugrupowań. Autorzy niniejszego referatu postanowili zaproponować rozwiązanie de lege ferenda, mające na celu zwiększenie poziomu reprezentacyjności wyborów do sejmików województw. W tym celu dokonują analizy instytucjonalno-prawnej oraz klasycznej analizy systemowej, proponując nowe rozwiązania prawne. Takie podejście teoretyczne oraz praktyczne pozwala zrealizować cel referatu, poddając pod rozwagę wskazywany problem.
prof. dr hab. Przemysław Żukiewicz
Uniwersytet Wrocławski
Chwiejność parlamentarna na poziomie regionalnym i metody jej badania
opis
Chwiejność parlamentarna to pojęcie stosowane dotąd głównie w badaniach nad systemami partyjnymi na poziomie parlamentów narodowych. Zamierzeniem referatu jest próba odpowiedzi na pytania, które z dotychczas ugruntowanych teorii i metodologicznych koncepcji mogą zostać zaaplikowane do analiz parlamentów regionalnych (w tym do sejmików województw). Nakreślona zostanie mapa problemów wciąż wymagających rozwiązania. Konkluzję stanowić będzie propozycja badawcza stanowiąca przyczynek do dalszych dyskusji.