2024-01-25 16:00 - 17:30

  IPOL 27

Czynniki sprzyjające i bariery karier samorządowych

Moderator/rzy:

prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek
Uniwersytet Warszawski

Jolanta Itrich-Drabarek – politolożka, profesor dr hab. nauk społecznych, dyscyplina nauki o polityce i administracji, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski, Pełnomocnik Rektora UW ds. cyfryzacji i organizacji. Członkini Rady Doskonałości Naukowej od 2019 r., Członkini Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk od 2020 r. , Członkini Komitetu Zarządzającego Programem COST – European Cooperation in Science and Technology 2023-2027r.

Panel otwarty

Czynniki sprzyjające i bariery karier samorządowych

Referaty:

dr hab. Magdalena Mikołajczyk
Uniwersytet Wrocławski

"Życie po samorządzie". Trajektorie dalszych losów zawodowych samorządowców

opis

Przedmiotem referatu są różne możliwe lub dające się obserwować, w polskich i zagranicznych realiach, wybory dalszej kariery przez osoby pełniące funkcje w organach wykonawczych samorządu. Przedstawione zostaną zmienne rzutujące na możliwość kontynuacji indywidualnej kariery na ścieżkach politycznego zaangażowania i wynikającej z tego reprezentacji/pracy, w instytucjach administracji publicznej, ale także w ramach takich trajektorii, które polegają na (re)aktywacji wcześniej nabytych umiejętności, kwalifikacji, szerzej wręcz potencjałów (zwiazanych m.in. z wykształceniem, wykonywanym wcześniej zawodem, prowadzoną uprzednio działalnością gospodarczą, aktywnością w ramach organizacji trzeciego sektora i in.). Opierając się na dostępnych w literaturze przedmiotu badaniach losów liderów politycznych oraz analizie prasowych egzemplifikacji wyróżnić można kilka możliwych ścieżek trajektorii losów zawodowych, wskazać ich determinanty prawne, polityczne, ekonomiczne, demograficzne i psychologiczne.

dr Małgorzata Madej
Uniwersytet Wrocławski

Limit kadencji organów wykonawczych w samorządzie - doświadczenia portugalskie i włoskie

opis

Referat będzie prezentować efekty działania limitu kadencji organów wykonawczych w samorządzie. Wprowadzenie ograniczenia liczby kadencji wpływa na sposób zarządzana jednostką samorządu terytorialnego, jak i na partycypację polityczną obywateli. W Polsce ograniczenie wprowadzono w 2018 r., a jego pierwsze efekty będą obserwowalne w kadencji 2024-2029 i w wyborach 2029. W tym kontekście istotne wydaje się zapoznanie z doświadczeniami i wynikami naturalnego eksperymentu w innych krajach. Referat będzie stanowić metaanalizę badań dotyczących samorządów w Portugalii i Włoszech, gdzie ograniczenia takie wdrożono na początku XXI w. Najważniejsze obszary obserwacji to wpływ limitu kadencji na decyzje inwestycyjne samorządowców oraz na frekwencję w wyborach. 

dr Alicja Lisowska
Uniwersytet Wrocławski

Profil kompetencyjny polskiego samorządowca

opis

Przedstawienie kompetencji i umiejętności osób pełniących funkcje publiczne z wyboru na podstawie badań pilotażowych. Analizie zostaną poddane kompetencje pozwalające sprawować określone funkcje, jak i te, które zostały nabyte podczas sprawowaniach tych funkcji.  Dodatkowo w wystąpieniu uwaga zostanie zwrócona na potencjał intelektualny polskich samorządowców w perspektywie ostatnich 20 lat.

dr hab. Danuta Plecka
Uniwersytet Gdański

Potencjał ekspercki samorządowców

dr Andrzej Ferens
Uniwersytet Wrocławski

Samorządowe think thanki w polskich realiach społecznych.

opis

Celem wystąpienia jest opis i analiza funkcji jakie wypełniają w realiach polskiego sektora samorządowego organizacje typu think thank.

Badacze think thanków w najbardziej ogólnym sensie traktują je jako wyraz reakcji społecznej na wyzwania cywilizacyjne czy modernizacyjne jakie pojawiają się w przestrzeni społecznej. Są przejawem samoorganizacji społeczeństwa obywatelskiego, które wykorzystuje tę formę organizacji pozarządowej do „… przezwyciężenie barier efektywnego działania […] i kumulacji energii i wiedzy, tak potrzebnych do usprawniania działań instytucji i wykonywania zadań modernizacyjnych” (Zbieranek, 2011, s. 7). Jednocześnie sektor ten stanowi naturalne zaplecze eksperckie dla podmiotów systemu politycznego planujących i realizujących zmiany społeczne, w warunkach wysokiego poziomu złożoności i komplikacji realiów życia społecznego. Dla potrzeb prowadzonych prac analitycznych „think tank to niezależna formalnoprawnie, finansowo i co należy podkreślić – badawczo organizacja pozarządowa. Jej podstawową działalnością jest prowadzenie analiz i badań dotyczących polityk publicznych. W ramach tych prac przygotowuje ona innowacyjne propozycje wykorzystywane w politykach publicznych, projektując reformy, które zakładają wprowadzenie nowych i modyfikację istniejących rozwiązań”. (Zbieranek P., Koziarek M., 2011, s. 3).

dr Katarzyna Kobielska
Uniwersytet Wrocławski

Samorządowiec w biznesie - biznes w samorządowcu

opis

Wystąpienie dotyczy kariery zawodowej przedstawicieli samorządowych organów wykonawczych (ze wszczególnym uwzględnieniem wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) związanej z ich funkcjonowaniem w sektorze prywatnym. Wątek rozpatrywany będzie zarówno z perspektywy zawodu wykonywanego przed rozpoczęciem pełnienia funkcji publicznej, jak też po jej zakończeniu - jako kontynuowanej kariery zawodowej. Omówione zostaną szanse oraz zagrożenia związane z tego rodzaju przepływami zarówno z perspektywy urzędu, biznesu, jak i jednostki czy też interesu ogólnospołecznego.